Turbiny parowe

Turbiny parowe są podstawowymi urządzeniami do produkcji energii elektrycznej w świecie. Para wodna wytworzona w kotle parowym wchodzi do turbiny parowej, gdzie energia zawarta w parze wodnej zostaje zamieniona na energię mechaniczną wirnika, która jest przekazywana za pomocą przekładni do generatora, w którym następuje zamiana energii mechanicznej na elektryczną.

Turbiny parowe wykorzystywane są zarówno w małych lokalnych elektrociepłowniach, jak i wielkich elektrowniach atomowych - wszędzie tam, gdzie da się wytworzyć parę wodną o odpowiednich parametrach.

Turbina parowa powinna być dostosowana do potrzeb użytkownika aby obieg cieplny, w którym jest zainstalowana, miał jak największą sprawność. Współczesne turbiny parowe buduje się w oparciu o łopatkowanie reakcyjne, czyli takie w którym na każdym stopniu łopatkowym następuje spadek ciśnienia pary. Nowoczesne turbiny parowe są wysokoobrotowe, czyli z prędkością obrotową wirnika powyżej 3000 obr/min. Wymaga to zastosowania za turbiną przekładni oraz generatora na 1500 obr/min. Dzięki wyższej prędkości obrotowej turbiny parowe mogą być mniejsze niż ich odpowiedniczki sprzed dekad, dzięki temu łatwiejsza jest modernizacja elektrociepłowni, bowiem turbina mniejsza, o często większej mocy łatwiej zmieści się na istniejącym fundamencie (oczywiście po jego przeróbce).

Oferujemy zatem turbiny "szyte na miarę". Ponieważ turbiny mogą być różnej konstrukcji i przeznaczenia, poniżej przedstawiamy podstawowy podział turbin parowych oferowanych przez naszą firmę, a także informację o możliwości nabycia turbin z rynku wtórnego: